Zadzwoń teraz

Nawigacja rolnicza – GPS rolniczy – Jak działa? Co wybrać?

Zastosowanie geolokalizacji w maszynach rolniczych zmieniło warunki pracy i zwiększyło wydajność specjalistów w tym sektorze. Niezastąpione narzędzie progresywnej automatyzacji, niezawodne i wydajne naprowadzanie GPS staje się nieodzowną pomocą w dzisiejszym i przyszłym rolnictwie.

REWOLUCJA W DZIAŁALNOŚCI ROLNICZEJ

Z definicji GPS (Global Positioning System) to proces pozycjonowania wykorzystujący sygnały emitowane przez satelity umieszczone na orbicie na wysokości 20 000 km. Dzięki tej technologii możliwe staje się zatem zlokalizowanie dowolnego precyzyjnego punktu na planecie. Prowadzenie GPS jest zatem narzędziem, które naturalnie znalazło swoje miejsce w rolnictwie, a zwłaszcza w uprawie zbóż. W szczególności oszczędza czas, optymalizuje wykorzystanie sprzętu i poprawia komfort podczas codziennej aktywności. GPS pasuje do różnych maszyn rolniczych, takich jak między innymi traktory, kombajny, kombajn do lnu.

JAK DZIAŁA PROWADZENIE GPS?

Istnieją różne systemy naprowadzania. Nawigacja GPS z korekcją różnicową (DGPS), zmodyfikowany sygnał GPS zapewniający większą dokładność. Działa z sieci stacji naziemnych. Mówiąc prościej, ta sieć przesyła sygnał skorygowany na podstawie danych odebranych z satelitów. Uzyskana precyzja wynosi wtedy około 20 cm. Sygnał DGPS można sam skorygować, osiągając w ten sposób dokładność od 2 do 3 cm. Mówimy więc o korekcji RTK. istnieją trzy sposoby uzyskania tej centymetrowej precyzji: Poprzez mobilną bazę RTK lub sieć anten RTK Za pośrednictwem sieci komórkowej GSM, takiej samej, jak w przypadku telefonu komórkowego. ta korekta wymaga wyposażenia się w modem i kartę SIM, aby mieć dostęp do sieci GSM Poprzez satelitę geostacjonarnego, który służy jako stały punkt odniesienia w czasie Działanie jest identyczne jak w przypadku DGPS, wykorzystujemy latarnię morską lub satelitę o znanej pozycji, aby skorygować sygnał wysyłany z satelitów i móc go przesłać do odbiornika GPS umieszczonego na ciągniku lub maszynie.

 

JAKIE SĄ RÓŻNICE POMIĘDZY “PROWADZENIEM RÓWNOLEGŁYM A “SAMONAPROWADZANIEM” ?

Wspomaganie prowadzenia informuje kierowcę o kursie, który ma podążać, i informuje kierowcę maszyny za pomocą sygnału świetlnego o błędzie toru, tak aby mógł on w naturalny sposób skorygować go za pomocą kierownicy. Różnica dokładności wynosi 20 cm dla najbardziej podstawowej precyzji. Istnieją dwa automatyczne systemy prowadzenia, pierwszy ze sterowaniem elektrycznym, a drugi ze sterowaniem hydraulicznym. Hydrauliczne serwosterowanie jest najdroższe ze względu na montaż w pojeździe, ale także najbardziej precyzyjne, ponieważ odbywa się bezpośrednio na hydraulicznym układzie kierowniczym ciągnika lub maszyny, dzięki czemu ma bardzo dużą reaktywność i jest również bardzo dobre zintegrowany z ciągnikiem. Serwo elektryczne to silnik umieszczony na kolumnie kierowniczej ciągnika, jego dokładność waha się od średniej do bardzo dobrej w zależności od modelu, a jego koszt jest tańszy niż serwomechanizm hydrauliczny. Silnik można łatwo przestawiać, można go umieścić na kilku maszynach, co zwiększa jego wszechstronność.

 

DLACZEGO W ROLNICTWIE KORZYSTAĆ Z NAWIGACJI GPS?

Podstawową funkcją nawigacji GPS w maszynie rolniczej jest zmniejszenie nakładania się przejazdów nawet do 90%. Takie urządzenie systemowe umożliwia precyzyjną kontrolę wykonywanej pracy. Dla lepszej wydajności i oszczędności Działalność rolnicza staje się zatem bardziej wydajna, ponieważ rozsiewanie nawozów i możliwe zabiegi na uprawach są zoptymalizowane. Samo unikanie nakładania się zmniejsza wydatki na nawozy, nasiona i olej napędowy używany w maszynach. Zyski te rosną proporcjonalnie do powierzchni roboczej. Przedłużenie żywotności maszyn rolniczych Skrócenie czasu użytkowania maszyny rolniczej zmniejsza jej zużycie i ryzyko pogorszenia się. Dla większego komfortu w pracy Korzystanie z nawigacji GPS znacznie poprawia warunki pracy. Skraca czas prowadzenia działalności rolniczej, a także czas narażenia na hałas i wibracje wytwarzane przez używane maszyny. Wspomagana jazda pozwala rolnikowi skoncentrować się na innych zadaniach, które wymagają większej kontroli. Teejet Matrix to profesjonalny GPS dla rolnictwa. Nasze systemy naprowadzania są narzędziami wspomagającymi kontrolę upraw dla graczy rynkowych.

Powiązane wpisy

Zobacz wszystkie
Nowości

ZAWÓR SPUSTOWY DO BIG BAGÓW – VIDBAG – Tylko oryginał!

ZAWÓR SPUSTOWY DO BIG BAGÓW – VIDBAG: Innowacyjne Rozwiązanie dla Rolników do opróżniania big bagów! Zawór spustowy do big bagów VIDBAG to nowoczesne i praktyczne rozwiązanie, które sprawia, że opróżnianie worków staje się prostsze i bardziej wydajne. Opatentowany, przenośny i lekki, ten zawór spustowy z systemem płetw umożliwia precyzyjne i szczelne wysypywanie zawartości big bagów. […] Czytaj dalej
Nowości

Nowość! Seria myjek Kränzle Primus – Wysokociśnieniowe myjki na zimną Wodę – tylko w HBT ROLTRAC

Te zaawansowane modele, będące następcą popularnej serii Kränzle Bully, zapewniają imponującą wydajność mycia do 1200 litrów na godzinę oraz ciśnienie robocze do 220 barów. Dzięki solidnemu podwoziu Roto-Mold i innowacyjnemu układowi zwijania i rozwijania, seria Kränzle Primus gwarantuje stabilność, wytrzymałość i łatwość obsługi. Odkryj teraz profesjonalne rozwiązania do czyszczenia w HBT ROLTRAC! W branży sprzętu […] Czytaj dalej

    Formularz zamówienia usługi